Emerytura czas poznawania tajemnic świata

Po co o tym piszę? Aby pokazać, jak wiele jest nowych i ciekawych rzeczy, które można robić, czy studiować. Nie dotyczy to tylko literatury. Można zacząć od czegokolwiek: od obrusa na stół, od filiżanki do kawy. Jest tak wiele tajemnic w świecie roślin i zwierząt, które możemy zgłębiać, kiedy nie musimy już pracować i zarabiać pieniędzy. Są dziedziny sztuki, które można uprawiać niezależnie od wieku. Można muzykować, malować, haftować, tkać; można zająć się uprawianiem ogrodu, stworzyć oazę wypoczynku, na którą składałyby się nie tylko sterylne trawniki i trzy brzozy, lecz także altanki i drzewka różane, kwitnące krzewy i alejki, okolone zielonymi żywopłotami.
Nic nie daje większej radości niż praca uwieńczona sukcesem. Równie wielką satysfakcję odczuwamy, kiedy nagle zrozumiemy, dlaczego rośliny, zwierzęta, ludzie funkcjonują i zachowują się tak, a nie inaczej. Dziedzin wiedzy, które można zgłębiać, jest bardzo wiele; a w każdym większym mieście są biblioteki, otwarte dla wszystkich. Dlaczego nie mielibyśmy, podobnie jak studenci, spędzać kilku godzin dziennie w czytelni, by dowiedzieć się, jak wygląda skomplikowany cykl rozrodczy łososia albo dlaczego pierwotni mieszkańcy Nowej Gwinei zjadali swoich przodków?
Nie jest ważne, na jaki obiekt studiów się zdecydujemy a z pewnością każdy znajdzie coś, co go fascynowało w młodości i co musiał zaniedbać podczas lat pracy jeśli tylko potraktujemy nasze dociekania poważnie, na pewno uda nam się zyskać rzecz niezwykłą: możliwość wejrzenia w jedną z wielu tajemnic wspaniałego świata, który nas otacza. Zdobędziemy wyobrażenie, czym jest mikro- i ma- krokosmos, którego drobną cząstką jesteśmy. Taka wiedza uczy także skromności i pokory, pozwala spojrzeć na siebie z odpowiedniej perspektywy, ukazuje, jak niewiele znaczymy wobec otaczającego świata. Uświadamia nam, jak absurdalna jest wobec tego wspaniałego uniwersum nasza skłonność do brania na serio tylko siebie samych i naszych bólów głowy, albo używanie rzeczywistych czy urojonych bólów w stawach jako wymówki, aby nie skorzystać z możliwości zdobywania wiedzy, które dzisiaj stoją otworem przed każdym.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!